Články > Z domova

Z domova

76 záznamov

Za vínom do Šenkvíc 2014

Šenkvice sú najväčšou vinohradníckou obcou v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti. Vyše 400 ročné historické záznamy sú dôkazom dlhodobej vinohradníckej tradície, na ktoré v novodobej histórii nadviazalo založenie Výskumnej stanice vinohradníckej a vinárskej, z činnosti ktorej sa rozšírili medzi pestovateľov vínnej révy mnohé nové odrody kvalitných vín ako napr. Devín, Dunaj, Váh, Nitria a pod.
 
23. mája 2014

MÁME SVETOVÉHO ŠAMPIÓNA

Keď je niekto zo Slovákov úspešný zvykneme si jeho úspech privlastňovať. Správne by som mal napísať, Víno Matyšák má svetového šampióna, ale radosť z tohto úspechu máme asi všetci čo o víno aspoň občas zavadíme, takže nakoniec predsa len máme svetového šampióna. V aktuálnom vydaní časopisu Vinotéka je článok o víne, ktoré o pár týždňov získalo titul šampiona na súťaži Sylvaner du Monde, pod názvom, Ručne vyberaný výber z hrozna. Článok uvádzame v pôvodnej, nekrátenej verzii.
18. apríla 2014 | Tibor Vittek

Víno pre Nadáciu pre deti Slovenska

Milí priatelia Hodiny deťom, kvalitného umenia a dobrého vína;


Motto „Veľké sny potrebujú malú pomoc“ charakterizuje aktuálny 15. ročník kampane Hodiny deťom a nesie sa i naprieč jednotlivými jej eventmi. Jeden z nich – „Benefičná aukcia Hodiny deťom“ sa uskutoční 21. novembra 2013 pod záštitou Stredoeurópskeho domu fotografie a za podpory aukčnej spoločnosti SOGA už po 12.krát.
8. novembra 2013

Šampióni Svatokatarínskych vín

V organizácii Svätokatarínskych vín nastalo tento rok viacero zmien. Okrem rozšírenia počtu odrôd a istých organizačno technických zmenách, za najvýznamnejšiu zmenu považujem vyhlasovanie titulu šampióna Svätokatarínskych vín. V stredu 30. októbra zasadla odborná komisia, ktorá okrem senzorického posúdenia kandidátov na Svätokatarínske víno vybrala aj dvoch šampiónov k kategórii bielych a ružových vín.
5. novembra 2013

svatokatarinske vino

Ideálna príležitosť na zoznámenie sa s chuťou mladosti vína je Svätokatarínska koštovka, ktorá sa uskutoční od 8. do 9. novembra 2013 v bratislavskej Starej tržnici. To je aj čas, odkedy môžete aktívne vyhľadávať mladé víno označené ochrannou známkou. Vždy, keď na reštauráciách a vínotékach uvidíte nálepku „Svätokatarínske víno“, máte istotu, že do svojich chuťových pohárikov dostanete tú najvyššiu kvalitu. 
23. októbra 2013

Najlepšie zo Slovenska....

Hotel Kempinski River Park sa stal dejiskom zápolenia výberu slovenských vín s výberom vín z celého sveta.  Tak ako bolo zloženie vín medzinárodné, tak bola zložená aj hodnotiaca komisia.  Francúza, Nemca, Rakúšana a Čecha dopĺňali slovenskí someliéri. Pôvodne som malú túto iste zaujímavú partičku, doplniť aj ja, avšak  bohužiaľ antibiotiká a víno sa nekamarátia.
27. marca 2013

Pekné víno s rozhľadom 2013Normal
0


21


false
false
false

SK
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Spoločnosť Karpatská Perla pripravuje už piaty ročník podujatia Pekné víno s rozhľadom. Môžete si užiť deň plný dobrej nálady, zábavy, dobrého jedla v podaní Laciho Hornáčka známeho z TV Paprika, umenia výtvarníčky Jany Lepejovej, môžete si zabehnúť na rozhľadňu, alebo sa ešte narýchlo zapojiť do fotosúťaže s Jagnetmi. No a pokiaľ vás nič z toho nezaujíma, príďte aspoň ochutnať skvelé vína z Vinárstva roka 2012 a 2013, z Karpatskej Perly.  


 
9. marca 2013

Aristokratická biela krvNormal
0


21


false
false
false

SK
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4

Pred viac ako rokom svetlo sveta uzrelo víno pod názvom Cruor, čo v preklade znamená krv a má symbolizovať víno, ktoré je predstaviteľom krvnej skupiny vinára. Červená kupáž dala názov novej línii vín, ktorá má reprezentovať to najlepšie čo vo vinárstve Vins winery dokázali stvoriť.  Zámerne nepíšem vyrobiť, pretože výsledkom nebol výrobok, ale stvorenie. Krásne stvorenie. Červený Cruor zažiaril ako supernova a ohromil všetkých, ktorí mali príležitosť toto víno ochutnať. Už vtedy som uvažoval nad tým, či sa  Richardovi Tóthovi v budúcnosti podarí niečo podobné zopakovať. V Richardovej hlave sa už vtedy začal rodiť nový Cruor, tentokrát biely. Poznal som jeho ideu, využiť kupáž pinotových odrôd, čo neznie zle, ale nedokázal som si predstaviť, že sa mu podarí čo i len priblížiť sa k úspechu červenej kupáže.
9. februára 2013

Je ti zima, hrozienko? Je, ...

Snáď jediní, kto má radosť z mrazivých dní a nocí, ktoré práve zažívame,  sú vinári. Teploty, ktoré klesajú pod -7 °C umožňujú výrobu ľadového vína. Zamrznuté hrozno treba pozberať veľmi skoro, kým je ešte zamrznuté na kosť a vylisovať z neho sladučkú koncentrovanú šťavu.14. decembra 2012

Strekovin

Priamo v srdci našej najteplejšej vinohradníckej oblasti, v Strekove sa uskutoční už V. ročník Strekovského festivalu vína. Okrem príjemnej zábavy a neopakovateľnej atmosféry budete môcť uprostred vinohradov ochutnať vína od 51 vinárov z 5 štátov Európy.


16. júla 2012

Víno a Levanduľa

Združenie pezinských vinohradníkov a vinárov a mesto Pezinok pozýva milovníkov vína a prírody na nové podujatie Víno a Levanduľa, ktoré sa bude konať 14. júla 2012 od 11.00 do 21.00 h vo vinohradoch v Pezinku. Na podujatí sa bude prezentovť okolo dvadsať vinárov z Pezinského vinohradníckeho rajónu. Zároveň návšteníci budú môcť navštíviť unikátny vinohrad spojený s výsadbou levandule a mediteránskej flóry.
1. júla 2012

Ochutnajte Južné Slovensko!

Je mi cťou, že vás môžem privítať v Bátorových Kosihách na našom tradičnom vínnom festivale. Tento rok sme sa rozhodli privítať vás prvý krát na našich vinohradníckych kopcoch, v našich „hajlochoch“, v miestach ktoré sú nám najmilšie. Môžete sa poprechádzať na miestach, kde sa rodí naše hrozno a naše vína. Môžete sa porozprávať s vinármi a ochutnať „výsledok“ ich celoročnej práce. Život tunajších obyvateľov je spojený s vinohradníctvom a vinárstvom už dlhé storočia a patrí ku každodennému životu ľudí. Okolie Bátorových Kosíh patrí medzi najteplejšie oblasti Slovenska.
13. júna 2012

Za vínom do ŠenkvícNormal
0


21


false
false
false

SK
X-NONE
X-NONE

MicrosoftInternetExplorer4/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Normálna tabuľka";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Courier New";
mso-ascii-font-family:"Courier New";
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:"Courier New";
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}


Po prvýkrát otvoria návštevníkom svoje pivnice aj vinári zo Šenkvíc. V trinástich pivniciach sa predstaví dvadsaťpäť vinárov. Obec Šenkvice je zaujímavá tým, že sa v nej nachádzala Výskumná a šľachtiteľská stanica, kde pracovala Dorota Pospíšilová a Šenkvičan Tibor Ruman. To je dôvod prečo je v Šenkviciach najsilnejšie zastúpenie novošľachtencov vo výsadbách a v pivniciach.
 
1. mája 2012

Ochutnajte to najlepšie zo slovenských vín.

Spoločnosť Furmint, s.r.o. pripravila veľkú degustáciu slovenských vín, ktorá sa uskutoční 18. apríla v Dome Umenia v Košiciach. Takmer 3 desiatky vinárstiev z celého Slovenska predstaví spolu najmenej 250 vzoriek vín.
9. apríla 2012

Fraštacké putovanie za vínom

Fraštacké putovanie za vínom je jedinečná príležitosť spoznávať najlepšie slovenské vína od Tokaja až po Záhorie. Celkovo v 20 pivniciach budete môcť prechutnať vína od vybraných výrobcov z celého Slovenska, ale taktiež aj zoznámiť sa s produkciou vinárov z Hlohovca. Dovolím si poznamenať, že z Hlohovca pochádza hrozno z ktorého známy vinári vyrobili víno, ktoré prináša medailové ocenenia z významných svetových výstav.


6. apríla 2012