Mrazivé trápenie a superľadové víno.

Tlačiť E-mail
Hodnotenie čitateľov: / 4
SlabéVynikajúce 
Napísal tv   
Štvrtok, 23. december 2010

Všetky správy o ročníku 2010 boli prinajlepšom veľmi rozpačité. Ľadovec, dážď, málo slnka, choroby, chýbali už len kobylky a premena vína na vodu, aby skaza bola dokonaná. Vinice ktoré boli uchránené pred týmito ranami by sa snáď dali spočítať na prstoch. Jednou z takých viníc je aj Malobábska hora, ktorá patrí spoločnosti VINIDI. Hrozno bolo v takej kondícii, že si mohlo počkať až na prvý poriadny mráz. A ten mráz bol naozaj riadny.



 

V ten deň(05. decembra) začínali s oberačkou ráno o 5:00 hod. Víkend som trávil v Modre, ráno som si privstal a vyrazil na cestu. Zamrznutá ručná brzda a rozžeravený brzdový kotúč však moju cestu ukončili už po necelých dvoch kilometroch. Teplomer ukazoval -19 °C. Napriek mrazom a skrehnutým prstom mám oberačku ľadového rád. Je pri tom taká zvláštna atmosféra. V ten deň som mal proste smolu a mrzelo ma to o to viac, že mráz bol naozaj tuhý.  V takomto mraze sa robia úžasné fotky. Ešte že nejaké urobil Roman Holec.

Na fotkách je vidno a kom neuveriteľne dobrom zdravotnom stave bolo hrozno. Vo VINIDI mali šťastie, vinice nezasiahol ľadovec a čo sa týka infekčného tlaku, dokázali hrozno udržať bez chorôb. Navyše v rámci dosiahnutia čo najvyššej kvality znižujú úrodu odstraňovaním časti strapcov, takže ak aj bol niektorý strapec hrozna napadnutý, bol automaticky odstránený.

Ani neviem prečo ale automaticky som predpokladal, že na ľadové víno nechali odrodu Veltlínske zelené ktorého je v ich výsadbe najviac. Mýlil som sa. O pár mesiacov ochutnáme ľadové víno odrody Chardonnay. Oficiálne nameraná teplota dosiahla -14 °C, celkovo obrali 1160 kg hrozna, z ktorého vylisovali 260 litrov muštu. Cukornatosť dosiahla hodnotu 41 °NM, čo je veľmi vysoká hodnota. Zákon požaduje 27°NM(čo je trochu málo), najčastejšie má ľadové víno cukornatosť okolo 31-33 °NM. Malobábska hora patrí k najlepším polohám a dodáva vínu vysokú mineralitu. Takáto kombinácia môže byť úžasná. Priznám sa že už sa neviem dočkať kedy víno ochutnám. Podľa slov Romana Holeca je už v mušte cítiť nádherná a čistá hrozienková chuť.

 




Fografie uverejnené so súhlasom Romana Holeca.

Zaujímali by ma vaše názory na ľadové víno. Chceli by ste sa zúčastniť oberačky ľadového vína? Pre jedného z diskutujúcich máme pripravené ročné predplatné časopisu VINOTÉKA.    

 

Najnovšie príspevky v diskusii

1. Tibor 09.01 2011 7:29
hardonnay. Ta farba bobuli je žltá, vyzretá, možno trošku nahnedlá vplyvom degradácie farbiva mrazom. Nie je ružová. Monitor niekedy farby nezobrazuje verne a aj blesk v tme môže ovplyvniť vyváženie bielej. ... Viac
2. dunaj 08.01 2011 21:45
Chardonay nemá ružové strapce tak potom aká je to odroda? Rozpoznáva autor jednotlivé odrody? ... Viac
3. cibik 07.01 2011 0:47
pozornejšie čítaj, Vittek napísal : "Ani neviem prečo ale automaticky som predpokladal, že na ľadové víno nechali odrodu Veltlínske zelené ktorého je v ich výsadbe najviac. Mýlil som sa. O pár mesiacov ochutnáme ľadové víno odrody Chardonnay." Takže ja som to pochopil tak, že je to Chardonay ... Viac
4. dunaj 06.01 2011 23:24
mi jasné prečo je VZ do ružova vyfarbený? Vie to niekto, alebo to nije VZ? ... Viac
5. robertoo 24.12 2010 0:47
lnych okolnostiach ako su narodeniny, vianoce alebo ine vynimocne chvile. Vinka VINIDI ... ... Viac
Diskusia (5)
 
< Predchádzajúci   Ďalší >
Advertisement