Najlepší Pinot noir ? Predsa z Angel wines
Máme vinárov, ktorí dosiahli určitú úroveň a na nej akoby ustrnuli. Nemusí to byť vždy len negatívom. Niekedy ide o limitu vytvorenú technickými a finančnými možnosťami, niekedy ide o prispôsobenie sa okruhu zákazníkov, či dosiahnuteľnej predajnej cene. Sú však aj vinári, ktorí čaru vína doslova prepadli a neľutujú čas ani peniaze aby sa priblížili pomyselnej dokonalosti.
Vraví sa, že urobiť dobrý Dunaj je vcelku jednoduché. Stačí nepokaziť vynikajúcu surovinu. Z úplne opačného konca obtiažnosti je odroda Pinot noir. Tú pre zmenu väčšina vinárov označuje za vysokú školu. Pinot noir je totiž náročná odroda. Je náročná na mikroklímu, je náročná na pôdu, je náročná na ošetrovanie a taktiež je náročná vo vzťahu k vinárovi(za seba by som doplnil, že je náročná aj vo vzťahu ku konzumentovi).
Vinárstvo Angel wines sa nedá označiť inak, ako butikové vinárstvo. Jeho majiteľ a vinár v jednej osobe, Vlado Turčan, sa pritom celý život venoval niečomu úplne inému a vo vinárskom remesle je prakticky nováčikom. Odhodlaným a talentovaným nováčikom. Na skusy sa vybral do Austrálie, kde prijal filozofiu čo najšetrnejšieho spracovania. Počas procesu výroby sprevádza hrozno tak aby mohlo prejaviť svoju vlastnú osobnosť. Doslova použil vetu, "čím menej do toho zasahujem, tým lepšie". Je to však veľmi zjednodušené tvrdenie a mohlo by zvádzať k úvahe, že o víno sa netreba nijako starať. Opak je však pravdou, obzvlášť v prípade odrody Pinot noir je potrebný cit, skúsenosti a neustála starostlivosť.
Hrozno sa urodilo v južnoslovenskej oblasti, v obci Mužla, vo vinici Faricka - Staronový vrch. Aj keď nie je deklarovaný prívlastok, cukornatosť hrozna dosiahla 26,5 °NM, čo zodpovedá prívlastku bobuľový výber. Hrozno bolo oberané ručne, do malých prepraviek a okamžite schladené v izotermickom aute. Nasledovala kryomacerácia pri teplote 0 °C, pričom v zmysle filozofie neboli použité žiadne enzýmy, ktoré by zvýšili intenzitu farby vína.
Dôležitým krokom pre budúci charakter vína bolo rozhodnutie vyhnúť sa použitiu nového dreva. Víno vyzrievalo vo veľkom sude, v ktorom bolo predtým víno odrody Cabernet Sauvignon, po ňom nasledoval Merlot, ktoré z dreva vytiahli triesloviny a vyčerpaný bol aj aromatizačný potenciál dreva. To umožnilo vínu jemné predýchanie a zároveň si zachovalo svoju tvár.
Vôňa je hlboká, prelína sa v nej niekoľko vrstiev od odrodovej ovocnosti prezretých až zosušených kôstkovín ako sú čerešne a divoké višne, ale aj prezreté a zosušené sladké černice, cez vrstvu ktorá je kompozíciou sladkej vône horkej čokolády, zmäkčenej závanom starého drievka, pridáva sa vzácne korenie, plné teplé alkoholické telo a celkovo krásne zladenýPinot noir 2018
V ústach je víno extraktívne, výrazne štruktúrované s rýchlym nástupom príjemnej šťavnatosti, ktorej robustné telo svojim sladkastým prejavom, nedovolí ukázať svoju kyselkavú tvár. Víno je výrazne štruktúrované, takým teplým, mäkkým tanínom, prechádzajúcim do čokolády s kopou sladkého sušeného či kandizovaného tmavého bobuľového ovocia. Patrí sme aj slivkový lekvár, vrátane kôstok.
V dlhej mäkkej dochuti sa pripomenie použité drevo a celé priehrštie ovocia.
Víno sa rozvíja aj po niekoľkohodinovom predýchaní. Zvýrazňuje sa najmä jeho ovocnosť. Ide o rubustné, krásne vyzreté víno, ktoré zase tak často neurodí. Okrem zlatej medaile z AWC Vienna víno stihlo získať zlatú medailu aj na špecializovanej súťaži Pinot Masters a to bolo ešte prakticky v plienkach, taktiež sa prebojovalo do najlepšej 100 Národného salónu vín, čo sa podarilo iba dvom vínam tejto elegantnej a ušľachtilej odrody.