Recenzie vín
Tribut Dorota 2018
Inšpiráciou pre vytvorenie tohto vína je výnimočnosť odrôd, ktorých snúbením vzniklo toto príťažlivé médium. Víno je spojením piatich odrôd, všetky sú dielom Doroty Pospíšilovej.
Hron, Váh, Torysa a Rudava pochádzajú z hlohovského rajónu v Malokarpatskej oblasti(?!), Dunaj je z obce Šarkan v Južnoslovenskej oblasti.
Hron, Váh, Torysa a Rudava pochádzajú z hlohovského rajónu v Malokarpatskej oblasti(?!), Dunaj je z obce Šarkan v Južnoslovenskej oblasti.
Ako sa rodí šampión
Na tohtoročnej súťaži Víno Tirnavia sa jedným zo šampiónov stalo víno odrody Sauvignon, či presnejšie Sauvignon blanc, pretože vo svete poznajú viacej Sauvignonov. Po základnom kole bolo v kategórii bielych suchých vín z aromatických odrôd viacero Sauvignonov, dokonca aj s vyšším bodovým hodnotením, avšak v záverečnom finálovom hodnotení sa šampiónom stalo víno, ktoré všetci zaradili na prvé miesto a jeden degustátor na druhé miesto. Nie je to úplne taký Sauvignon na aké sme zvyknutý z minulosti. Tento patrí medzi aristokratov....
Slovenský ružový sekt šampiónom Concours Mondial du Bruxelles
V snahe umožniť vinárom prezentovať výsledky súťaže o niečo skôr, organizátori inovovali štatút súťaže Concours Mondial du Bruxelles a vyčlenili ružové vína na samostatnú súťaž. Pôvodne sa mala konať v starobylom centre oblasti Abruzzo v strednom Taliansku, kde sa rodí šťavnaté Cerasuolo, nakoniec však hodnotenie prebehlo v Bruseli. Pri kontrole výsledkov zasvietila medzi medailami jedna veľká zlatá a tak som pre istotu ešte skontroloval výsledky šampiónov. Šampiónom kategórie ružových šumivých vín sa stal slovenský Sekt Matyšák 2015.
Zlatom ocenený slovenský novošľachtenec
Okrem zlatej Norie, ktorú sme si predstavili nedávno, si PD Mojmírovce priviezli z AWC Vienna ešte jedno zlato. A opäť pôvodná slovenská odroda, tentoraz Mília. Čo si o nej myslí enológ PD Mojmírovce Juraj Majšík a ako chutí víno sa dočítate v článku.
Najlepší Pinot noir ? Predsa z Angel wines
Máme vinárov, ktorí dosiahli určitú úroveň a na nej akoby ustrnuli. Nemusí to byť vždy len negatívom. Niekedy ide o limitu vytvorenú technickými a finančnými možnosťami, niekedy ide o prispôsobenie sa okruhu zákazníkov, či dosiahnuteľnej predajnej cene. Sú však aj vinári, ktorí čaru vína doslova prepadli a neľutujú čas ani peniaze aby sa priblížili pomyselnej dokonalosti.
Zlaté Veltlínske zelené zo Slovenských viníc
Koncept negociantov je známy z Francúzska, aj keď podobným spôsobom pracujú viaceré družstvá aj v Taliansku. Princíp spočíva v tom, že negociant nakupuje hrozno, alebo víno v istom štádiu výroby, od viacerých vinohradníkov a vinárov a ďalej ho už spracováva podľa svojich predstáv. Na Slovensku viem o jedinom negociantovi. Vystupuje pod značkou Slovenské vinice.
Noria, nevšedná a záhadná kráska
Na tohtoročnej AWC Vienna sa slovenským vínam výnimočne darilo a jedným zo zlatých medailistov bola Nória 2019, od PD Mojmírovce. Všetci vieme, že Nória je slovenský novošľachtenec, ale ruku na srdce, kto si dokáže okamžite vybaviť jej aromatiku tak ako to vieme pri odrodách ako je Rizling rýnsky, Devín, Cabernet Sauvignon,... Keďže na senzorické charakteristiky z čias tvorby slovenskej ampelografie sa dnes už nedá moc spoliehať, neostáva iné, iba sa s ňou bližšie zoznámiť osobne. Pri zoznamovaní sa, som narazil aj na nevysvetlené záhady.
Päť zlatých z Paríža, Breslava
Výsledky Vinalies Paris 2020 sú známe už nejaký ten piatok, ale nejako som nezachytil zmienku o jednoznačne najúspešnejšom slovenskom vinárovi na tejto súťaži. Nejde len o počet získaných medailí, ale dôležité je to, akými vínami dokázal bodovať. Martin Pomfy, pretože o ňom je reč, neposiela do Paríža osvedčené, akoby už dopredu pozlátené vína typu Cabernet Sauvignon rosé s 12 gramami cukru, Irsai Oliver, či Devín, ale z môjho pohľadu seriózne vína a to vrátane červených vín.
Ginestra 2008, Barolo DOCG, Paolo Conterno
Pred cestou do New Yorku na BBWO som sa chcel trochu naladiť a vlastne s profesionálnou zodpovednosťou aj pripraviť na degustáciu vín z tejto najprestížnejšej talianskej oblasti. V pivnici mám zopár fliaš Barola. Keď som sa rozhodoval ktorú z nich otvoriť, voľba padla na ročník 2008 od Paola Conterna. Víno po 11 rokoch by malo byť v TOP kondícii. Teda aspoň Barolo určite.
Bricco Ambrogio 2016, Barolo DOCG, Azienda Olivero Mario
Počas prezentácie vín z oblasti Barolo & Barbaresco fantastického ročníka 2016 v NYC som sa zoznámil s jedným z piemontských vinárov, s Lorenzom Olivero. Lorenzo prezentoval dve vína, na nič sa nehral a vlastne ani nemusel. Jeho vína rozprávali za neho. Jedno z nich som si dokonca cez pol planéty priviezol naspäť domov. Bolo ním single vineyard víno, ktoré v Barole označujú ako MGA, konkrétne víno z vinice Bricco Ambrogio.
Esencia Devínu, ktorý vie byť úžasný, ale vie byť aj sviňa
Odroda Devín sa zaslúžila o viacero významných ocenení. Má na konte viacnásobných šampiónov Národného salónu vín, desiatky zlatých ocenení zo slovenských súťaží a aj historický úspech vo forme šampióna súťaže AWC Vienna z roku 2014. V tomto roku priviezol zlatú medailu z Paríža slamový Devín od Château Topoľčianky z Južnoslovenskej vinohradníckej oblasti, presnejšie z obce Marcelová, odkiaľ pochádzal aj šampión z Viedne. Tento je však úplne iná liga.
Šampión Národného salónu vín 2019, vyzretý elegán.
Víno, ktoré sa stalo šampiónom Národného salónu vín je jedinečné z viacerých uhľov pohľadu. Štandardne víťazia vína z aromatických odrôd a v prípade bielych a ružových vín, predovšetkým vína ostatného ročníka. Veltlínske zelené 2017, zo Zámockého vinárstva nie len vínom, ktoré nejakým pričinením náhody vyšlo, ale je to umelecké dielo, kde autor veľmi dobre vedel čo chce dosiahnuť a umne tvaroval každú jednu krivku tohto diela.
Víno roka 2019 dosiahlo viac ako 100 bodov
Prvýkrát sme na portáli Vínko.sk vyhlásili súťaž Víno roka, ešte niekedy pred takmer 20 rokmi. Vlastne slovo súťaž ani nie je na mieste. Bola to skôr anketa a ako to už s anketami chodí, vôbec nejde o to, ktoré víno je najlepšie, ale o to, kto mi je sympatický, či na koho si ako prvého spomeniem ak chcem niečo vyhrať. Výsledky tomu aj zodpovedali, tak som na tento formát zanevrel. Doba sa však zmenila a vďaka systému VínkoPRO môžeme hovoriť o skutočne výpovednom rebríčku vín, na ktorom sa podieľali tí najlepší slovenskí degustátori.
Zlato z Londýna už putuje na Slovensko
Dostať na Slovensko zlato z Londýna je pomerne náročné. Ak sa nemýlim, doteraz sa to ešte nikomu nepodarilo a to je pritom v Londýne hneď niekoľko súťaží vín. Jednou z nich je Womans Wine & Spirit Awards. Slovenské víno Cabernet Sauvignon rosé 2018, od negocianta Slovenské vinice z línie Ručný zber dokázalo zabodovať aj teraz, keď sezóna ružových vín je už pomaly ale iste za nami.
Impérial od Moët & Chandon
Moët & Chandon je najviac predávané šampanské na svete. Približne každú jednu sekundu sa niekde na tejto planéte otvorí fľaša Moët & Chandon. Tento šampanský dom patrí do skupiny luxusných značiek a tomu podriaďuje aj štýl komunikácie. Moët & Chandon nekladie dôraz na prezentáciu kvality svojich vín, ale skôr na glamour. Svet modeliek, celebrít, úspešných športovcov, európska nobilita.... Aký vlastne je Moët & Chandon, je to iba naleštené pozlátko, alebo je to seriózne šampanské, zosobňujúce terroir Champagne, právom považovanej za jednu z najprestížnejších vinohradníckych oblastí sveta?